A minisztérium tájékoztatása szerint az Oktatási Hivatal által összeállított tankönyvjegyzék alapján a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. webes felületén minden intézmény április végéig online adhatja le a 2020/2021. tanévre szóló tankönyv rendelését.
 
A kormány döntése értelmében 2020 szeptemberétől már minden köznevelésben résztvevő tanuló ingyenesen kapja meg a tankönyveit, így a rendelés semmilyen anyagi terhet nem jelent a családok számára, ugyanakkor az intézmények adminisztrációs terhei is jelentősen csökkennek - írták.
 
Jelezték: a 2020/2021-es tanév tankönyv alaprendelése a korábbi évekhez hasonlóan áprilisban zajlik a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (KELLO) felületén. A tankönyvjegyzék szerdán jelent meg a kormány.hu-n, illetve kereshető formában az Oktatási Hivatal honlapján. A rendelés leadására április 30-ig van lehetősége az iskoláknak, amit június 30-ig a jogszabályoknak megfelelően módosíthatnak.
 
A 2020/2021. tanévi tankönyvjegyzéken 2863 taneszköz szerepel, amelyből 1561 állami kiadású tankönyv, míg 1302 piaci kiadású. A tankönyvek nagyobb része a közismereti tantárgyakhoz illeszkedik (2130 db), kisebb részük a szakképzéshez (554 db) és a hit- és vallásoktatáshoz (179 db). A tavalyi tanévhez képest 320 új tankönyv került fel a tankönyvjegyzékre.
 
Tekintetbe véve, hogy szeptembertől már minden köznevelésben résztvevő tanuló ingyenesen kapja meg a tankönyveit, a finanszírozással összefüggő teljes adminisztráció alól mentesülnek az iskolák. E tekintetben mindössze annyit kell tenniük, hogy a KELLO tankönyv rendelési felületén a tanulók részére megállapított évfolyamonkénti keretek terhére kiválasztják a következő tanév tankönyveit és a fenntartó jóváhagyásával véglegesítik a rendelésüket. Ezzel pedig nemcsak a pedagógusok terhei csökkennek, de a családoknál is több pénz marad, hiszen így a tankkönyv vásárlás semmilyen terhet nem ró rájuk.
 
A tárca kitért arra is, hogy az új Nemzeti alaptanterv szeptember 1-jei, felmenő rendszerben történő bevezetése miatt az 1., 5., és 9. évfolyamon átdolgozandó tankönyveknél az Oktatási Hivatal legkésőbb a jogszabályban rögzített június 15-ig végzi el az átdolgozásokat. A 2020/2021-es tanév tankönyvjegyzéke az átdolgozással érintett néhány tucat tankönyv tekintetében az átdolgozást megelőző tankönyveket tartalmazza annak érdekében, hogy az intézmények a tankönyvrendeléseiket a megfelelő darabszám rendelése, valamint a rendelési keretek menedzselése tekintetében a megszokott ütemben, zökkenőmentesen le tudják adni. Az OH a rendelkezésre álló idő alatt az átdolgozott tankönyvekkel fokozatosan frissíti az aktuális tankönyvjegyzéket, valamint online elérhetővé teszi azokat, amelyről a KELLO folyamatosan értesíti az intézményeket, és az addig leadott rendeléseket az átdolgozott tankönyvek visszaigazolásával és kiszállításával teljesíti.
 
A tankönyvek ára az átdolgozást követően nem változik, így az intézményi szintű rendelési keretekkel történő gazdálkodás problémamentesen biztosítható.
 
A méltányos tankönyvellátás érdekében április 1-jétől lép hatályba az az intézkedés, amely szerint a sajátos nevelési igényű tanulók neveléséhez-oktatásához - a szakmai munkaközösség és az iskolai szülői szervezet egyetértésével - a pedagógiai programban foglaltak megvalósítását szolgáló, a tankönyvjegyzékben nem szereplő könyvek, munkafüzetek, feladatlapok, eszközök és digitális ismerethordozók is beszerezhetők tankönyv helyett, ha az iskolában a nevelő és oktató munkához részben vagy egészben nem alkalmaznak tankönyvet - közölte a szaktárca.